Домівка > Перекладені > Як облаштувати сирцевий код шаблона

Як облаштувати сирцевий код шаблона

Введення

Часто мене запитували складно чи лекго програмувати з шаблонами. Відповідь яку я зазвичай давав така: “Це легко коли ти використовуєш, але складно коли створюєш їх”. Лиш погляньте на деякі бібліотеки шаблонів, які використовуються повсякденно, наприклад, STL, ATL, WTL, деякі бібліотеки з Boost, і ви побачите, що я маю на увазі під цим. Ці бібліотеки є чудовим прикладом принципу “простий інтерфейс – складна реалізація”.

Я почав використовувати шаблони п’ять років тому, коли я виявив шаблонні контейнери MFC, і до минулого року я не мав потреби в розробці власних шаблонів. Коли я кінцево дійшов висновку, що я потребую розробки деяких власних класів шаблонів, перше, що вразило мене був той факт, що “традиційний” шлях облаштування сирцевого коду (об’явлення в *.h файлах, і визначення в *.cpp файлах) не працює з шаблонами. Це зайняло в мене трохи часу, щоб зрозуміти в чому річ і знайти як обійти цю проблему.

Ця стаття спрямована на розробників, які достатньо добре знаються на шаблонах, щоб використовувати їх, але недостатньо досвідчені для розробки. Тут, я зачеплю лиш класи шаблони, а не функції шаблони, але принципи однакові в обох випадках.

Опис проблеми

Щоб показати проблему розглянемо приклад. Припустимо ми маємо клас шаблон array у файлі array.h.

// array.h 
template <typename T, int SIZE>
class array
{
  T data_[SIZE];
  array (const array& other);
  const array& operator = (const array& other);
public:
  array(){};
  T& operator[](int i) {return data_[i];}
  const T& get_elem (int i) const {return data_[i];}
  void set_elem(int i, const T& value) {data_[i] = value;}
  operator T*() {return data_;}
};

Також ми маємо файл main.cpp з кодом, що використовує масив:

// main.cpp 
#include "array.h"
int main(void)
{
  array<int, 50> intArray;
  intArray.set_elem(0, 2);
  int firstElem = intArray.get_elem(0);
  int* begin = intArray;
}

Це компілюється добре і робить саме те, що ми хочемо: спочатку ми створюємо масив 50 цілих, далі присвоюємо першому елементові 2, читаємо цей елемент і зрештою отримуємо вказівник на початок масиву.

Тепер, що станеться якщо ми спробуємо організувати код більш традиційним чином? Давайте спробуймо виділити код в array.h і подивитись, що вийде. Зараз ми маємо два файли: array.h і array.cpp (main.cpp залишається незмінним).

// array.h 
template <typename T, int SIZE>
class array
{
  T data_[SIZE];
  array (const array& other);
  const array& operator = (const array& other);
public:
  array(){};
  T& operator[](int i);
  const T& get_elem (int i) const;
  void set_elem(int i, const T& value);
  operator T*();
};
// array.cpp 
#include "array.h"
template<typename T, int SIZE>
T& array<T, SIZE>::operator [](int i) {
  return data_[i];
}
template<typename T, int SIZE>
const T& array<T, SIZE>::get_elem(int i) const {
  return data_[i];
}
template<typename T, int SIZE>
void array<T, SIZE>::set_elem(int i, const T& value) {
  data_[i] = value;
}
template<typename T, int SIZE> array<T, SIZE>::operator T*() {
  return data_;
}

Спробуйте скомпілювати це, і ви отримаєте три помилки компонувальника.

Постають такі питання:

 1. Чому взагалі з’явились ці помилки?
 2. Чом лише три помилки? Миж маємо чотири функції члена в array.cpp.

З метою відповіді на це запитання, ми маємо трошки заглибитись в деталі перебігу інстанціонування шаблонів.

Інстанціонування шаблонів

Одніює зі звичайних помилок програмістів є те, що коли вони працюють з класами шаблонами вони розглядають ці класи як типи. Певно термін параметризовані типи, який часто використовується для класів шаблонів, призводить до подібного мислення. Добре, класи шаблони це не типи, вони лише те, що говорить їх ім’я: шаблони. Існує декілька важливих концепцій для розуміння стосунків між класами шаблонами і типами:

 • Компілятор використовує класи шаблони для створення типів шляхом заміни параметрів шаблона,
  і цей процес зветься інстанціюванням.
 • Тип створений з класу шаблона зветься спеціалізацією.
 • Інстанціонування шаблона відбувається за запитом, це означає, що компілятор створює спеціалізацію тоді, коли знаходить її викоритсання в коді
  (це місце зветься точкою інстанціонування).
 • Для створення спеціалізації компілятор в точці інстанціонування має “бачити” не тільки
  об’явлення шаблона, але також визначення.
 • Інстанціонування шаблона ліниве, це значить, що інстанціонуються лиш функції, що використовуються.

Якщо ми повернемось до нашого приклад, array це шаблон, і array<int, 50> це спеціалізація шаблона – тип. Перебіг створення array<int, 50> з array це інстанціонування
Точка інстанціонування розташована в файлі main.cpp. Якщо ми облаштовуємо код за звичайним підходом, компілятор бачить об’явлення шаблона (array.h), але не визначення (array.cpp). Тож, компілятор буде нездатен створити тип array<int, 50>.
Однак, він е прозвітує про помилку: він вважтиме, що цей тип визначений в якійсь іншій одиниці компіляції і полишить це на компонувальник.

Тепер, що станеться з іншою одиницею компіляції (array.cpp)? Компілятор розбере визначення шаблона і перевірить синтакс на вірність, але не сгенерує код для функцій членів. Чому так? Для створення коду, компілятор має знати параматри шаблона – він потребує тип, а не шаблон.

Тож, компоновник не знайде визначення для array<int, 50> ані в main.cpp ані в array.cpp, звідси і виникають помилки про незнайдені визначення членів.

Добре. Це відповідь на питання 1. Але що з питанням 2? Ми маємо чотири функції члена визначені в array.cpp, і тільки три повідомлення про помилки видані компонувальником. Питання знаходиться в концепції лінивого інстанціонування. В main.cpp ми не використовуємо operator[] і компілятор навіть не намагався інстанціонувати це визначення.

Розв’язки

Тепер, коли ми розуміємо звідки витікає проблема, було б добре запропонувати якісь шляхи її ров’язання. Ось вони:

 1. Зробити визначення шаблона видимим в точці інстанціонування.
 2. Інстанціонувати необхідні типи в окремій одиниці компіляції, так щоб компонувальник міг їх знайти.
 3. Використати ключове слово export.

Перші два методи часто звуться моделлю включення, в той час як третій іноді згадується як модель відокремлення.

Перше рішення значить, що ми маємо включити не тільки об’явлення шаблона, але й визначення до кожної одиниці трансляції в якій ми використовуємо шаблони. В нашому випадку це означає, що ми будемо використовувати першу версію array.h з усіма вбудованими функціями членами, або ми включимо array.cpp в наш main.cpp. В цьому випадку, компілятор бачитиме і об’явлення, і визначення всіх функцій членів з array і буде здатен інстанціонувати array<int, 50>. Недоліком цього підходу є те, що наші одиниці компіляції можуть стати великими, і це значно збільшить час компіляції і компонування.

Зараз друге рішення. Ми можемо явно інстанціонувати шаблон для типів, які потребуємо. Найкраще тримати всі явні вказівки інстанціації в окремомій одиниці компіляції. Тут ми можемо додати новий файл templateinstantiations.cpp

// templateinstantiations.cpp 

#include "array.cpp"

template class array <int, 50>; // explicit instantiation

Тип array<int, 50> буде сгенеровано не в main.cpp але в templateinstantiations.cpp і компонувальник знайде визначення. В цьому піході ми уникаємо великих заголовкових файлів, і звідси час збирання зменшується. Також, заголовкові файли будуть “чистими” і більш читабельними. Однак, тут ми не маємо переваги лінивого інстанціонування (явне інстанціонування генерує код для всіх функцій членів), і це може стати складно підтримувати templateinstantiations.cpp для великих проектів.

Третє рішення полягає в позначенні визначень шаблона ключовим словом export і компілятор потурбується про інше. Коли я читав про export у книзі Страуструпа, я був сповненим натхнення стосовно цієї директиви.
Це зайняло у мене декілька хвилин, щоб віднайти, що вони нереалізована в VC 6.0, і трошки більше, щоб знайти, не існує компілятора з підтримкою цього ключового слова (перший компілятор з такою підтримкою вийшов у 2002). Відтоді, я багато прочитав про export і вивчив, що вона заледве може вирішити будь-які проблеми пов’язані із моделлю включення.

Висновок

При розробці бібліотек шаблонів, ми маємо розуміти, що класи шаблонів це не “звичайні типи” і, що ми маємо мислити інакше під час роботи з ними. Метою цієї статті було не злякати розробників, які бажають програмувати шаблони. Навпаки, я сподіваюсь, що це допоможе їм уникнути розповсюджених помилок, яких припускаються люди, які щойно приступили до розробки шаблонів.

Вихідна стаття

Advertisements
Категорії:Перекладені Позначки:,
 1. Коментарів ще немає.
 1. No trackbacks yet.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: